کوانتوم دات کربن

نقاط کوانتومی کربن (CQD) دسته جدیدی از نانوذرات کربن کوچک فلورسانس با اندازه ذرات کمتر از ۱۰ نانومتر هستند و کاربردهای گسترده ای در زمینه تصویربرداری زیستی ، سنجش زیستی و تشخیص بیماری دارند.

ویژگی ها:

اینها مواد امیدوارکننده ای برای فناوری نانو هستند زیرا این ماده ذرات کوچکتر ، سازگاری بیولوژیکی عالی و رفتار فوتولومینسانس وابسته به طول موج تحریک (PL) ، انتقال الکترون ناشی از عکس ، بی اثر بودن شیمیایی و سمیت کم دارد. این مواد از سایر نقاط کوانتومی نیمه رسانای فلورسنت از ویژگی های فلورسنت عالی مانند طیف های تحریک گسترده ، طیف های انتشار باریک و قابل تنظیم و قابلیت مقاومت در برابر نور در برابر سفید شدن عکس و چشمک زدن برخوردار هستند. از منابع کربن طبیعی به دلیل کم هزینه بودن ، سازگار بودن با محیط زیست و به طور گسترده در دسترس برای تهیه CQD استفاده می شود.

CD های فوتولومینسانس

CD های فوتولومینسانس برای اولین بار از طریق خالص سازی نانولوله های کربنی تک جداره تهیه شدند ، همانطور که در سال ۲۰۰۴ توسط Xu و همکاران گزارش شد.  سپس ، سان و همکاران از طریق فرسایش لیزر هدف کربن به عنوان مخلوطی از پودر گرافیت و سیمان ، CD ها را برای اثرات فتولومینسانس قوی بهبود بخشید.

QD,QY

از آن زمان ، علاقه به ساخت سی دی های فلورسنت به عنوان یک جایگزین نهفته برای نقاط کوانتومی مبتنی بر فلز سمی (QD) به دلیل ویژگی های جذاب آنها ، از جمله ویژگی های استثنایی نوری و فلورسانس با عملکرد کوانتومی بالا (QY) ، ساده و روشهای آماده سازی ارزان از منابع تجدید پذیر ، قابلیت پایداری نوری با حرارت و نوری ، تحریک و انتشار قابل تنظیم ، عملکرد آسان سطح و ماهیت غیر سمی با سازگاری زیستی بالا افزایش یافت.

نتیجه

بنابراین ، سی دی های فلورسنت در طیف وسیعی از برنامه ها مانند تصویربرداری فلورسانس ، نانو حامل ها برای انتقال دارو / ژن با استفاده از ترکیبات و اهداف رهش کنترل شده ، تشخیص پزشکی و ترانوست ، تشخیص آنالیت ، حسگرهای زیستی ، حسگرهای نوری / الکتروشیمیایی ،بسیار مورد توجه هستند.

2
امتیاز :
کوانتوم دات کربن
5 از 1 رای

مطالب زیر را حتما بخوانید

دیدگاه خود را ارسال نمایید